آینده فناوری VoIP در نسل چهارم تلفن همراه LTE

بازگشت به تازه‌های دنیای IT و موبایل

4g_lte

ارسال صدا از طریق فناوری نسل چهارم ارتباطات موبایل یا فناوری LTE توسط سرویس دهندگان جهانی تجهیزات VoIP در سال ۲۰۱۴ بازاری با رشد ۱۲ درصدی داشت.

LTE  مخفف کلمات Long Term Evolution و به معنی ”تحول طولانی مدت” می باشد.  اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، LTE تنها نسل بعدی تکنولوژی وایرلس نیست، بلکه یک استاندارد در حال حرکت و پیشرفت است و با گذر زمان بهبود می یابد. بسیاری بر این باورند که LTE تا دهه آینده و یا حتی قبل از آن استانداردی برای شبکه های سلولی خواهد بود.

LTE  چیزیست که پروژه مشارکت نسل سوم (گروهی که مسئول استانداردسازی و بهبود سیستم جهانی ارتباطات موبایل و یا همان UMTS هستند) به عنوان گام بعدی خود تعیین کرده است.

مرکز تحقیقات Infonetics  آخرین گزارش خود را در رابطه با روند پر شتاب “تحول طولانی مدت نسل چهارم شبکه تلفن همراه “، LTE 4G (Long Term Evolution 4G) در سراسر جهان که منجر به جذب آن در بازار تجهیزات “انتقال صدا از طریق ال تی ای” (VoLTE) شده است، ارائه داد. تیتر اصلی گزارش حاکی از آن است که بازار تجهیزات VoLTE و”آی پی مالتی مدیا ساب سیستم”(IMS)، رشدی ۱۲ درصدی تا مبلغ  ۴.۲ میلیارد دلار در ۲۰۱۴ داشته است. طبق اظهاراتInfonetics  “هر اپراتوری که شبکه های خود را به صورت ساده تر، مقرون به صرفه تر و توانا برای ارائه خدمات به نسل آینده تبدیل کند، ناگزیر به استفاده از تکنولوژی (VoLTE) خواهد بود”.

نسخه اولیه گزارش، نشاندهنده فعالیت سرویس دهندگان VoIP و تجهیزات IMS و مشترکین از جمله سهم فروشنده در بازار، پیش بینی ها و تحلیل های مقدماتی در استفاده از VoIP و تجهیزات IMS برای سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۴ (۴Q14) و کل سال ۲۰۱۴ است. این قضیه نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴، وعده های استفاده از VoLTE و IMS به تحقق پیوسته و شروع خوبی برای جذب اپراتورها و بکارگیری جدی تر آن توسط آنها بوده است. علاوه بر آن مشخص شده که سرمایه گذاری بر روی این اپراتورها برای فروشندگان سود آور است.

نگاهی به پروژه های انتقال شبکه و توسعه دهندگان VoLTE، ارائه دهندگان سرویس VoIP و بازار IMS، نشانگر آن است که از رشد ثابتی در سال ۲۰۱۴ برخوردار بوده است. دایان مایرز، تحلیلگر اصلی VoIP، UC و IMS در مرکز تحقیقات Infonetics اعلام کرد: “ما در سال ۲۰۱۵ امیدواریم که فعالیتهای VoLTE و انتقال صدا با وای فای (VoWiFi) ادامه یافته و رشدی صعودی داشته باشد”.

در گزارش ارائه شده نکات قابل توجهی به چشم می خورد. Infonetics به مواردی اشاره می کند که تقریبا برای هر بخشی از بازار دنیای ارتباطات، خبر خوبی محسوب می شود. اهم موارد عبارتند از:

  • علاوه بر سود سالم سالانه، بازار سرویس دهندگانVoIP  و تجهیزات IMS شاهد رشد ۲۱ درصدی متوالی در سه ماهه سوم ۲۰۱۴، به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار بوده که IMS  افزایش ۵۸ درصدی کل فروش را تضمین کرده است.
  •  بخش های بازار رشد ثابتی را در هر مقطع از سال تا همان مقطع از سال بعد، در سه ماهه سوم ۲۰۱۴ نشان می دهد که شامل گیت وی های رسانه ای مرکزی، کنترل کننده های SBC، سوئیچهای نرم، برنامه کاربردی vioce سرورها ، تابع کنترل فراخوانی جلسه (CSCF) و تابع کنترل گیت وی رسانه ای (MGCF) است.
  • تا به امروزسرویس دهندگان VoLTE ، ۱۵ اپراتور در ایالات متحده، کره جنوبی، هنگ کنگ، ژاپن، سنگاپور، رومانی و دانمارک از جمله AT & T، Verizon، KT ، NTT DoCoMo و TDC به راه انداخته اند.
  •  با توجه به گسترش شبکه های VoIP بر خطوط ثابت، در تمام مناطق عمده جغرافیایی و (کارائیب و امریکا لاتین) در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳، از رشدی ۴۲ درصدی برخوردار بوده است.
  •  بازار استفاده از سرویسهای VoLTE در اروپا، خاورمیانه و آفریقا به واسطه فروش تجهیزات مرتبط با VoLTE در آستانه ۲۰۱۵ رشد ناگهانی خواهد داشت.
  • شرکت Huawei از فروشندگان موفق ارائه سرویس VoIP و بازار IMS در نیمه سوم ۲۰۱۴ و کل ۲۰۱۴ بوده که با در نظر گرفتن درآمد ۲۶ درصدی در سال گذشته در سراسر جهان از دیگران پیشی گرفته است.
  • همه فروشندگان بزرگ تجهیزات شبکه از جمله Alcatel-Lucent، اریکسون، Huawei و شبکه های نوکیا از فعالیت های مرتبط با VoLTE بهره مند هستند.
  •  Infonetics پیش بینی می کند استفاده از VoLTE تا سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان، میان سرویس دهندگان VoIP و در بازار تجهیزات IMS، رشدی به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار خواهد داشت.

بهترین خبری که در این گزارش ارائه شده، چشم انداز مثبت برای سال ۲۰۱۵ و فراتر از آن است.

Infonetics اضافه کرد: ما هنوز در مراحل بسیار اولیه راه اندازی خدمات VoLTE در نقاط مختلف هستیم. تعداد اپراتورهایی که افزودن VoLTE به کارنامه خود را به عنوان ابزاری برای رقابت جدی تر با سرویس دهنده های OTT می دانند، رو به رشد بوده و آن را فرصتی جادویی برای بهره مندی از “فضای مجانی” می دانند.

نویسنده خبر:  Peter Bernstein

منبع خبر: http://next-generation-communications.tmcnet.com/topics/nextgen-voice/articles/398650-voice-over-lte-sends-global-service-provider-voip.htm

Facebooktwittergoogle_pluslinkedininstagram