حذف رومینگ در اروپا تا سال ۲۰۱۷

بازگشت به تازه‌های دنیای IT و موبایل

در تصمیم گیری که هفته گذشته در اروپا، توسط کمیسیون اروپا (EC) صورت گرفت، این کمیسیون اعلام کرد برای پیشبرد ایجاد یک بازار واحد در ارتباطات بدون وقفه در اروپا، دو تصمیم بزرگ گرفته است که این دو تصمیم، نتایج بسیاری برای جامعه سیگنالینگ مخابراتی در پی خواهد داشت و نقطه عطفی  برای دنیای ارتباطات در اروپا به شمار خواهد آمد.

اولین تصمیمی که اتخاذ شده، خاتمه دادن به هزینه های رومینگ، هنگام سفر در اروپا است که از ژوئن ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته می شود. دومین تصمیم مبنی بر مقدمه ای در قوانین حفاظت از اینترنت باز در اروپا است که مبتنی بر پذیرش کامل  ایدئولوژی اصول بی طرفی شبکه است.

euro-139751959-100264931-primary.idge

کمیسیون اروپا جزئیات هر دو تصمیم گیری را در یک مصاحبه مطبوعاتی و در قالب مجموعه ای از پرسش و پاسخ ارائه داد. در این جا به برخی از نکات برجسته تحولات پیش رو اشاره شده است:

پایان رومینگ

در پاسخ به این سوال که پایان رومینگ مستلزم چیست، باید گفت که:

این بدان معنی است که از ۱۵ ژوئن ۲۰۱۷، می توانید دستگاه تلفن همراه خود را هنگام مسافرت در داخل اروپا با پرداخت قیمت های مشابه با تعرفه های اقامتگاهتان استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر شما در کشورتان درخواست استفاده از حجم مشخصی  را بصورت ماهانه داشته و برای مکالمات، پیام کوتاه و تبادل داده ، هزینه ها را به صورت دقیقه ای پرداخت می کنید، هر گونه تماس صوتی، SMS و تبادل اطلاعات شما در هنگام سفر به خارج از کشورتان و در داخل اروپا، از حجم اولیه بسته شما با در نظر گرفتن اینکه در کشور خودتان از آن استفاده می کنید، کسر خواهد شد و  هیچ هزینه اضافی برایتان نخواهد داشت.

قوانین جلوگیری از سوء استفاده: به عنوان مثال، اگر مشتری در کشوری سکونت داشته باشد که در آن قیمت سیم کارت پایین بوده و اقدام به خرید سیم کارت کند و از آن در کشوری دیگر که تعرفه هایی بالاتر دارد، بصورت موقت استفاده کند و یا بصورت دائم مقیم آن کشور شده و از سیم کارت ارزان استفاده کند، در شرایطی که تعرفه ها مانند کشور خودش و ارزانتر محاسبه شود. این نوع رفتار یک استفاده عادی و نرمال از سرویس رومینگ به شمار نمی آید و اکثر اروپاییان این تجربه را ندارند. علاوه بر این باید به این نکته اشاره کرد که این گونه رفتارهای غیر معمول که “رومینگ دائمی” نیز نامیده می شود، روی قیمت های داخلی و در پی آن بر مصرف کنندگان تأثیر منفی خواهد داشت.

به همین دلیل یک استفاده منصفانه حفاظتی در نظر گرفته شده است. به محض اینکه مکالمات به حد نهایی رسید با پرداخت هزینه پایه نسبتا ناچیزی مجددا می توان سیم کارت را شارژ کرد، (این هزینه بسیار کمتر از چیزی است که در حال حاضر در محاسبه رومینگ از کاربران اروپایی دریافت می شود) که همین امر باعث کاهش قیمت در هزینه های مکالماتی شده و در همین راستا کمیسیون موظف به تعریف و ارائه جزئیات حد مجاز استفاده منصفانه خواهد بود.

جالب توجه است، کمیسیون اروپا در ادامه در مورد تاثیر تصمیم خود بر قیمت ها برای سرویس رومینگ داخلی و همچنین تقویت و اجرای تصمیم خود در کشورها ، آنها را مجبور به ساخت اپراتورهای مطمئن منطبق بر سیاست خود کرده و از این اپراتورها به عنوان تنظیم کننده های ترافیکی استفاده خواهد کرد. با آماری که طی سال های اخیر ارائه شده، سرویس رومینگ در سفرهای داخلی کشورهای اروپایی از بالاترین نرخ برخوردار بوده و از مهمترین موضوعات مورد اختلاف در اروپا به شمار آمده و تعداد مشتریان ناراضی بسیاری داشته است. در حقیقت از سال ۲۰۰۷ تلاشهای کمیسیون اروپا برای حل این معضل به صورت جدی آغاز شد که در نهایت توانست به راه حلی مناسب دست یابد.

چرا قوانین بی طرفی شبکه مورد نیاز است؟

در جامعه سیگنالینگ، حرکت به جلو منطبق با مقرراتی است که برای دسترسی همه افراد به اینترنت باز اطمینان حاصل کرده و به عنوان  تصمیمی بزرگ می تواند در پیشبرد مسیریابی ترافیک، تأثیر بسزایی داشته باشد. تا کنون هیچ مقررات شفافی در مورد بی طرفی شبکه وجود نداشته و  اغلب کاربران کشورهای اروپایی بدون حمایت قانونی برای احقاق حق خود، ازدسترسی به اینترنت باز برخوردار بوده اند.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، قوانین کشوری در مورد بی طرفی شبکه را پذیرفته اند. با این حال، در یک بازار دیجیتال واحد، نمی توان برای ۲۸ کشور عضو، ۲۸ رویکرد مختلف در مورد این موضوع را پذیرفت. آزادی شهروندان اروپایی برای دسترسی به اینترنت و یا توزیع محتوا در آن نباید به کشوری که به آن تعلق دارند، بستگی داشته باشد. داشتن یک قانون برای اتحادیه اروپا در مورد بی طرفی شبکه از پراکندگی بیشتر مقررات ارتباطات در اروپا، جلوگیری خواهد کرد.

آنچه که در بسیاری از تنظیم کننده های ایالات متحده ممکن است روی آن تأملی داشته باشند، در حالت فعلی و بدون توجه به جزئیات این است که:

هر اروپایی باید قادر به دسترسی به اینترنت باز و تمام محتوای آن بوده و ارائه دهندگان خدمات باید قادر به ارائه خدمات خود در اینترنت باز، با کیفیت بالا باشند. تمام ترافیک به اندازه یکسان توزیع می شود. این به این معنی است که بدون اولویت بندی پرداخت، می توان از خدمات دسترسی به اینترنت بهره جست. در همان زمان، سطح دسترسی برابر اجازه می دهد تا مدیریت منطقی روزانه ترافیک با توجه به نیازهای فنی انجام شده و تشخیص داده شود که کدام یک باید مستقل از ترافیک مبدا و یا مقصد باشند.

این بدان معنی است که اولویت بندی پرداخت در اینترنت باز به موارد خاصی (مانند مدیریت ترافیک در رابطه با امنیت و در برخی موارد نادر برای مقابله با سنگینی ترافیک) محدود خواهد شد. کمیسیون اروپایی وعده داده است تا قوانین موجود را تکمیل کرده و طیف موثرتری از قوانین هماهنگ در سطح اروپا ارائه دهد.

پس از تصویب استراتژی بازار واحد دیجیتال توسط کمیسیون اروپایی در تاریخ ۶ می سال ۲۰۱۵، دیگر نیاز به طی مسیر طولانی تا نیل به هدف نخواهد بود و اتحادیه اروپا با این دو تصمیم با هدف ایجاد بازاری با تجربه کاربری بیشتر، رومینگ و بی طرفی شبکه هدف گیری مناسبی را در این راستا انجام داده است و این مسیر را به سرعت و با پتانسیلی بالا طی خواهد کرد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedininstagram