سه ماهه دوم ۲۰۱۵، شاهد کمترین رشد گوشی های هوشمند

بازگشت به تازه‌های دنیای IT و موبایل

مطالعه گزارش تحلیلگران بازار تلفنهای همراه نشان می دهد که فروش گوشی های هوشمند برای سه ماهه دوم سال جاری به رقمی بین ۳۳۸ تا ۴۳۵ میلیون دستگاه رسیده است. این ارقام نشان دهنده ۱۵ یا ۱۶ درصد سرعت رشد ضعیف تر در ایالات متحده و چین است. در سه ماهه دوم، سامسونگ بار دیگر در جایگاه شماره یک قرار گرفته و در مجموع، به نقطه فروش ۷۳.۲  میلیون گوشی هوشمند دست یافته است. شرکت اپل-apple، با فاصله ای قابل توجه از سامسونگ قرار گرفته و با ارائه ۴۷.۵ میلیون دستگاه گوشی هوشمند، جایگاه دوم خود را حفظ کرده است. در این سال، شرکت هوآوی با ارائه بیش از ۳۰ میلیون دستگاه در سه ماهه دوم جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.z Smartphones a

با توجه به تحقیقات شرکت آمریکایی جانیپر- Juniper (مرکز تحقیقات جانیپر Juniper ، وضعیت تلفن همراه، تحقیقات بازار دیجیتال و آنلاین ، ارائه اطلاعات بازار، مشاوره، وضعیت داده ها را  پیش بینی می کند)، “بازار جهانی گوشی های هوشمند، همچنان به کاهش رشد اخیر و افزایش شکاف میان برندگان و بازندگان بازار دامن می زند.

در حالی که هواوی-Huawei با روانه کردن مدل P8  به بازار، نسبت به سال گذشته، نزدیک به ۵۰ درصد افزایش رشد داشته ، شیائومی-Xiaomi ، نزدیکترین رقیب آن، ۲۰.۵ میلیون گوشی را روانه بازار کرده، و در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل، به یک سوم آن مقدار رسیده است.

جانیپر اشاره می کند که تفاوت کلیدی بین هواوی و شیائومی این است که هواوی در حال حاضر سعی دارد فعالیت خود را در فراتر از آسیا گسترش دهد.

شیائومی به دلیل عدم فعالیت در خارج از بازار آسیا در کاهش رشد بازار چین نقش بسزایی داشته و بازار شرکت ZTE را هم تحت تأثیر خود قرار داده و آسیب پذیر کرده است.” ( ZTE یک شرکت چینی تجهیزات و سیستم های ارتباط از راه دور چند ملیتی است که مقر آن در شنزن، چین است. ZTE در سه بخش کسب و کار، حمل شبکه، و پایانه های مخابراتی فعالیت می کند.)

تحلیلگران پیش بینی کرده اند که بازار گوشی های هوشمند بزودی به یک نقطه اشباع خواهد رسید. تا به حال چین و ایالات متحده بزرگترین بازار فروش را داشته و هند در یافتن روش هایی برای ارائه دسترسی به مناطق دور افتاده از کشور از بالاترین سطح برخوردار بوده است.

متاسفانه، ارقام این سه ماهه نشان می دهد که این مدت از کمترین سرعت رشد صنعت گوشی های هوشمند در مدت شش سال گذشته برخوردار بوده است. احتمالا، با توجه به پیدایش و ارائه ویندوز ۱۰ و سایر عوامل موجود، مایکروسافت شاهد افزایش مداوم ۱۲ درصد در ارائه گوشی های هوشمند بوده و نشاندهنده ارائه ۸.۴ میلیون دستگاه گوشی هوشمند است.

لیندا سوئی- Linda Sui ، تحلیلگر استراتژی تجزیه و تحلیل ترافیک، در بیانیه ای گفت: ” کاهش رشد گوشی های هوشمند به دلیل افزایش ضریب نفوذ آن ها در بازارهای عمده ایالات متحده آمریکا، اروپا و چین است. برای احیای رشد گوشی های هوشمند در آینده، به یک تحول در طراحی ، مانند صفحه نمایش تاشو و یا صفحه نمایش رولی نیاز خواهد بود. “

آیا اشباع شدن بازار، تولید کنندگان گوشی های هوشمند را برای تبدیل آن ها به گوشیهایی خلاق تر و ایجاد دستگاه های بدون محدودیت ظاهری ترغیب خواهد کرد؟

این در حالی است که بسیاری از کشورهای در حال ظهور دائما در حال گسترش به کارگیری از شبکه های خود بوده و کاربران به جای گوشی های هوشمند، بیشتر بر روی تلفن های ارزان تر تکیه می کنند.

آیا این به معنی است که ما به نقطه نهایی و بحث ساز اشباع بازار گوشی های هوشمند رسیده ایم؟

Facebooktwittergoogle_pluslinkedininstagram