Google Cloud Datalab، ابزاری برای پردازش داده ها

بازگشت به تازه‌های دنیای IT و موبایل

در عصر اطلاعات، داده ها یکی از با ارزش ترین کالاها برای شرکت های تجاری هستند که امیدوارند در اقتصاد رقابتی به طور فزاینده ای به موفقیت دست یابند. در نتیجه طبقه ای قدرتمند از راه حل های تکامل یافته، ابزارهایی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها و تضمین استفاده درست از آن ها ارائه شده است.

 

gcplogo

گوگل به انجمنی با Cloud Datalab پیوسته است. Cloud Datalab یک ابزار تعاملی جدید بر اساس پلت فرم ابری گوگل بوده و قابل اجرا بر روی موتور نرم افزار گوگل برای اکتشاف داده ها در مقیاس بزرگ، تجزیه و تحلیل و تجسم سازی است. این ابزار بر روی پلت فرم Jupyter ساخته شده است. Cloud Datalab در درجه اول برای کار کردن با داده های Google BigQuery ، موتور محاسبه Google و شبکه ابری Google از طریق استفاده از توابع پایتون، SQL و جاوا اسکریپت ساخته شده است. پس از آن داده های پردازش شده را می توان برای انواع برنامه های کاربردی مانند استقرار انتقال داده ها به BigQuery و یا ایجاد مدل های یادگیری دستگاه، بکار برد.

فرمت ابزار های مربوط به نوت بوک- که توسط Jupyter فعال شده – کد ها، اسناد، مشاهدات و نتایج بدست آمده را به منظور فراهم کردن یک رویداد بصری مؤثرتر، در یک فرمت واحد ترکیب کرده که به طور کامل با منابع اطلاعات فوق الذکر ادغام شده اند.

نمودارهای گوگل و یا matplotlib می توانند برای تجسم ها استفاده شوند، در حالی که کنترل منبع مبتنی بر git از این نوت بوک ها بدان معناست که آن را می توان با منابع کدهایی غیر از Google، از جمله GitHub و Bitbucket هماهنگ کرده و همکاری مستقیم میان آن ها را  فعال کرد.

در حقیقت این برنامه بر روی GitHub به عنوان یک پروژه منبع باز میزبانی شده، بنابراین توسعه دهندگان قادر خواهند بود به راحتی در زمان استفاده از این محصول و با توجه به مشخصات سفارش شده، آن را گسترش دهند.

به دلیل وجود این محصول در دوره آزمایشی، Google Cloud Datalab می تواند به عنوان موتور برنامه یک برنامه کاربردی به صورت رایگان استفاده شود. با قیمت گذاری نهایی و راه اندازی رسمی این برنامه، از آن رونمایی خواهد شد.

این ابزار بصری و مفید بوده اما دقیقا برای افرادی که توسعه دهنده نیستند، کاربر پسند نیست، بنابراین یک محدودیت برای کسانی که از این ابزار بهره مند می شوند، وجود دارد. اما موضوع از دید کسانی که به صورت قطعی ادغام آن با سایر محصولات گوگل و رویکردی نوآورانه را درک کرده اند، متفاوت بوده و بیشتر به پردازش داده ها و تجسم سازی می پردازند.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedininstagram